روش کسب درآمد با پرورش بلدرچین در منزل

روش کسب درآمد با پرورش بلدرچین در منزل

پرورش بلدرچین خانگی، از مشاغلی است که بهتر است به عنوان شغل دوم خود به آن بنگرید و در کنار شغل اصلی خود با درگیر کردن مقداری سرمایه و کمی وقت و حوصله درآمدزایی کنید.به تازگی مصرف محصولات بلدرچین رشد چشمگیری پیدا کرده است. به علت ویژگی های منحصر به فرد این محصولات و خواص بیشمار آن درمقایسه با دیگر ماکیان و پرندگان تقاضابرای مصرف این محصولات بالا رفته و فرصت خوبی را برای پرورش و عرضه فراهم کرده است.

Quail-mayedar.ir
روش کسب درآمد با پرورش بلدرچین در منزل

ویژگی های بلدرچین و محصولات آن
همان طور که اشاره شد بلدرچین ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آن ها را از دیگر طیور متمایز و صنعت پرورش بلدرچین را به یکی از سود آورترین صنایع بدل کرده است، در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره کوتاهی خواهیم داشت:

1 – سرعت بالای رشد در این پرنده بسیار قابل توجه بوده و حدود 2.5 – 3.5 برابر رشد سایر طیور است. بلدرچین ها اغلب در ۳۵- ۴۵ روزگی به وزن 180 تا 220 گرم می رسند و آماده ذبح می شوند.

۲ – این پرندگان از 6-5 هفتگی تخم گذاری می کنند و در 8-7 هفتگی به بلوغ کامل می رسند و آمادگی تولید مثل پیدا می کنند.

۳ – بلدرچین ها به طور طبیعی سالانه حدود 80 – 60 تخم می گذارند اما با اعمال برنامه های مدیریتی قوی در زمینه تغذیه و نوردهی مصنوعی، می‌توانیم این رقم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهیم و به 250- 150 تخم در سال دست پیدا کنیم.

۴ – خوشمزه بودن و خواص پروتئینی این پرنده.

۵ – می توان این پرنده ها را در تراکم بالا پرورش داد زیرا به سطح دانه خوری و فضای آب خوری کمتری نسبت به دیگر پرندگان نیاز دارند.

هزینه ها
قبل از شروع کار بهتر است هزینه های آن را برآورد کنید، طبیعی است که این هزینه ها با توجه به تعداد بلدرچینی که می خواهید نگهداری کنید و امکانات مکانی تان متفاوت است.

هزینه خرید جوجه یک روزه، هزینه دان خوری و آب خوری، هزینه دان هر بلدرچین، هزینه فن تهویه و بخاری، هزینه دستگاه جوجه کشی، هزینه قفسه‌ها، هزینه حمل و نقل ، هزینه بازاریابی ، هزینه بسته بندی و … با توجه به این که براساس کیفیت ممکن است قیمت ها متفاوت باشد از اعلام ریز قیمت ها خودداری کردیم اما به طور میانگین با 4 میلیون تومان می توانید پرورش 100 بلدرچین را آغاز کنید.

تغذیه بلدرچین
مواد غذایی تشکیل دهنده جیره بلدرچین عبارت است از: آب، پروتئین، کربوهیدرات، چربی، مواد معدنی و ویتامین ها.اگرچه تمامی این اقلام ضروری است، اما آب کافی، به عنوان مهم ترین ماده غذایی محسوب می شود. آب پاکیزه و تمیز باید به طور منظم و دائم به خصوص تحت شرایط گرم و مرطوب در اختیار پرندگان باشد. بلدرچین حداقل 2 برابر وزن خویش به آب و برابر وزن خویش بر حسب ماده خشک به غذا نیاز دارد.

نگهداری بلدرچین
محل نگهداری بلدرچین ها باید امن و غیر قابل ورود برای دیگر پرندگان و حیوانات باشدو هوای سالن باید به طور مرتب تهویه شود و هوای تمیز جریان داشته باشد و همچنین دمای اطراف پرندگان نیز باید گرم باشد. بلدرچین ها به نور نیاز دارند و قرار گرفتن آن ها در محیط تاریک ممکن است باعث بیمار شدن و مرگ آن ها شود. خاکی بودن کف سالن باعث افزایش بیماری و از بین رفتن سرمایه تان می شود قبل از این که پرنده ها شروع به تخم گذاری کنند محلی سرپوشیده و مناسب را با توجه به تعداد پرنده به عنوان مکان تخم گذاری در نظر بگیرید تا مقدار تخم گذاری در کف لانه کاهش یابد و شکستگی کمتری داشته باشد.مناسب ترین مساحت برای محل نگهداری هر بلدرچین ۳۰ در ۳۰ سانتی متر است. البته نگه داشتن آن ها در قفس های آماده فلزی و چوبی ایرادی ندارد ولی در میزان رشد و تخم گذاری و هم چنین روحیه آن ها تاثیر دارد.برای ساخت قفس های دست ساز باید از تورهایی استفاده کرد که حلقه های آن ها کوچک است تا بلدرچین نتواند سرش را بیرون آورد. مناسب ترین آن ها تور های یک در یک سانتی متر است.

عرضه محصولات
نوع عرضه محصولات در فروش تاثیر چشمگیری دارد. محصولات خود را در بسته بندی های شکیل و جذاب عرضه کنید. برای محصول خود یک نام تجاری انتخاب کنید و حتی می توانید برای محصولات خود شعار تبلیغاتی بسازید و آن را در کنار نام تجاری خود روی محصولات درج کنید.روی بسته ها توضیحاتی درباره فواید بلدرچین و مزیت آن نسبت به دیگر ماکیان قرار دهید.فروشنده ها و توزیع کننده ها را شناسایی و به آن ها محصولاتتان را عرضه کنید.

2 دیدگاه در “روش کسب درآمد با پرورش بلدرچین در منزل

  1. پرورش طیور کار راحتی نیست… .. .
    دوستانی که میخوان این کار رو شروع کنن، توصیه میکنم قبل از شروع کار حتما سطح مطالعاتشون رو بالا ببرن.
    در ضمن با کمترین تعداد ممکن کار رو شروع کنن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + سه =